Од УХМР известуваат дека денес времето ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд. На места врнежите ќе бидат пообилни проследени со грмежи и засилен ветер. Ќе дува умерен, повремено засилен јужен ветер, поизразен вдолж Повардарието. Минималната температура ќе биде во интервал од 8 до 14, а максималната ќе достигне од 20 до 26 степени. Во Скопје, променливо облачно со сончеви периоди и со умерен, повремено засилен јужен ветер. Попладне во делови од Скопската котлина ќе има услови за повремен дожд и појава на ретки грмежи. Минималната температура ќе се спушти до 12, а максималната ќе достигне до 24 степени.

Од УХМР известуваат дека денес времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со услови за слаб локален дожд. Ќе дува умерен, повремено засилен јужен ветер. Минималната температура ќе биде во интервал од 4 до 11, а максималната ќе достигне од 19 до 25 степени.

Во Скопје, променливо облачно со сончеви периоди и со слаб до умерен јужен ветер. Минималната температура ќе се спушти до 10, а максималната ќе достигне до 22 степени.

Од УХМР известуваат дека под влијание на изразена циклонска активност времето ќе биде променливо облачно и посвежо со повремени врнежи од дожд и засилен ветер претежно од јужен правец. На места процесите ќе бидат поинтензивни во форма на локално невреме со пообилни врнежи (над 30 л/м2), грмежи, силен ветер (над 80км/ч.) и услови за појава на град. Најмалку врнежи ќе има во недела.

Од УХМР известуваат дека денес ќе настапи преодно стабилизирање на времето и ќе почне да дува умерен до засилен јужен ветер, кој ќе се задржи и во следните денови. Од сабота до понеделник ќе бидеме под влијание на изразена циклонска активност со чести продори на влажни бранови. Времето ќе биде претежно облачно со пообилни врнежи од дожд особено во сабота (над 30 л/м2), кои на места ќе бидат поројни, со грмежи и силен ветер (над 80 км/ч.). Температурата значително ќе се намали.