Од УХМР известуваат дека денес времето ќе биде пртепладне сончево со умерена облачност, попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи, локално во форма на невреме со појава на град. Ќе дува умерен североисточен ветер. Т-мин. од 12 до 19, а т-макс. од 27 до 34 степени. УВ=7.

Во Скопје сончево со умерена облачност, попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи. Т-ра 18 / 31 степен.

Од УХМР известуваат дека денес претпладне времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Попладне на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со засилен ветер и град.

Во Скопје ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи и со услови за појава на невреме.

До среда во попладневните часови времето ќе биде нестабилно на повеќе места со пороен дожд и грмежи. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со засилен ветер и услови за појава на град. Дневните температури ќе опаднат за неколку степени. Потоа во наредните денови ќе биде стабилно и потопло, освен во петок кога ќе има изолирана појава на краткотраен дожд.

Од УХМР известуваат дека денес претпладне времето ќе биде сончево понекаде со умерена облачност. Од пладневните часови и особено на североисток ќе биде нестабилно со повремено пороен дожд, грмежи и услови за појава на град. Ќе дува и западен до југозападен ветер кој особено во западните делови и на повисоко ќе засилува.

Во Скопје претпладне сончево со мала облачност. Од пладне облачноста ќе се зголеми и ќе има услови во делови од Скопско за краткотрајна нестабилност.

Од денес попладне следи период со претежно попладневна нестабилност, на повеќе места со пороен дожд и грмежи. Локално процесите ќе бидат во форма на невреме. Денес и во средината на неделата ќе дува повремено засилен ветер. Пообилни врнежи ќе има во понеделник. Во следниот период дневните температури ќе опаднат па во понеделник само понекаде ќе надминат над 30 степени. Кон крајот на работната недела не очекува постабилно и повторно топло време.

Од УХМР известуваат дека денес ќе биде сончево и топло време, во попладневните часови ќе има услови за изолирана појава на краткотраен дожд и ретки грмежи. Во недела попладне и во следните денови повторно ќе биде нестабилно, на повеќе места со пороен дожд и грмежи. Локално процесите ќе бидат во форма на невреме. Во недела ќе дува повремено засилен југозападен ветер, а од понеделник ветерот ќе се промени во северен и тоа ќе услови опаѓање на температурата за неколку степени.