Од УХМР известуваат дека времето денес ќе биде сончево и топло со слаб јужен ветер. Утрото ќе биде свежо, минималната температура ќе се спушти меѓу 5 и 12, а максималната ќе достигне од 23 до 30 степени. Во Скопје сончево. Т-ра: 9 / 28 степени.

Во наредните денови ќе се задржи сончево и топло време со пораст на дневната температура.

Од УХМР известуваат дека времето денес ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер, претежно од североисточен  правец. Следува период на стабилно и потопло време со постепен пораст на дневната температура.

Од УХМР известуваат дека времето денес ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд и ретки грмежи.

Од УХМР известуваат дека времето денес ќе се задржи променливо облачно со услови за краткотраен дожд на крајниот исток.  Минималната температура ќе биде во интервал од 10 и 17, а максималната од 20 до 27 степени. Во Скопје променливо облачно со сончеви периоди. Т-ра: 11 / 24 степени.