Од УХМР известуваат дека времето денес ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Утринската температура ќе се движи од 8 до 16, а дневната од 21 до 28 степени. Во Скопје ќе биде претежно сончево со слаб југоисточен ветер. Утринската температура ќе се спушти до 10, а дневната ќе достигне до 25 степени.

Од денес следува период на претежно сончево време со дневни температури кои ќе бидат над просекот за овој период од годината.

Од УХМР известуваат дека денес во утринските часови се уште ќе има услови за локален дожд, а преку денот ќе дува умерен северен ветер. Од сабота следува период на претежно сончево време со дневни температури кои ќе бидат над просекот за овој период од годината.

Од УХМР известуваат дека времето денес ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Утринската температура ќе биде во интервал од 4 до 13, а дневната  од 21 до 27 степени. Во Скопје, сончево со мала до умерена облачност и со умрен ветер од југоисточен правец. Т=7/25 степени.

Во петок во раните утрински и претпладневни часови ќе има услови за слаб локален дожд. Попладне облачноста ќе се намалува. Потоа во наредните денови ќе се задржи стабилно и релативно топло време.

Од УХМР известуваат дека денес изутрина ќе има зголемена облачност, а на југоисток ќе има повремен дожд. Врнежите попладне ќе престанат, а од север облачноста ќе започне да се намалува. Поради постуден воздух кој ќе се прошири од север преку денот ќе остане свежо.

Во наредните денови ќе се задржи претежно стабилно време со постепен пораст на дневната температура. Утринските температури и понатаму ќе се задржат од неколку степени над нулата и повисоки.