Од УХМР известуваат дека дека времето денес ќе биде претежно облачно и од изутрина со повремен дожд кој особено на југозапад ќе преминува во слаб снег и на повискоите места. На планините врнежите ќе бидат од слаб снег. Ќе дува слаб до умерен претежно северен ветер. Врнежите кон крајот на денот ќе престанат насекаде. Максималната температура ќе биде во интервал од 2 до 7 степени.

Во Скопје претежно облачно со повремен доќд и со слаб до умерен северен ветер. Максималната температура ќе достигне до 6 степени.

Од УХМР известуваат дека за време на викендот ќе има зголемена облачност и ќе дува умерен северен ветер. Денес на пониските места ќе има повремен локален дожд, а на планините снег. Поради спуштање на постудена воздушна маса во ноќните часови кон недела и во недела претпладне врнежите на места ќе преминуваат во снег и ќе бидат со послаб интензитет. Потоа ќе се задржи стабилно време со услови за појава на магла по одделни котлини.

Од УХМР известуваат дека денес времето ќе биде претежно сончево и тивко. За време на викендот ќе има зголемена облачност со умерен северен ветер. На некои пониски места ќе има појава на слаб дожд, а на планините слаб снег. Потоа ќе се задржи стабилно време со услови за појава на магла по одделни котлини.

Од УХМР известуваат дека денес и во петок ќе се задржи стабилно време со појава на магла по одделни котлини. За време на викендот ќе има појава на зголемена облачност, на некои пониски места со повремен слаб дожд, а на планините слаб снег.