Од УХМР известуваат дека  денес времето ќе биде променливо облачно, попладне на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, особено во источните делови Т-мин. од 6 до 13 а т-макс. од 18 до 26 степени.

Во Скопје, умерено облачно, попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи. Т-ра 10/ 24 степени.