Од УХМР известуваат дека денес времето ќе биде пртепладне сончево со умерена облачност, попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи, локално во форма на невреме со појава на град. Ќе дува умерен североисточен ветер. Т-мин. од 12 до 19, а т-макс. од 27 до 34 степени. УВ=7.

Во Скопје сончево со умерена облачност, попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи. Т-ра 18 / 31 степен.