Од УХМР известуваат дека времето денес ќе биде сончево и топло со слаб јужен ветер. Минималната температура ќе се спушти меѓу 3 и 11, а максималната ќе достигне од 25 до 31 степен.  Во Скопје сончево и топло. Т-ра: 10 / 29 степени.

Во следните денови продолжува периодот на претежно сончево време со натпросечни дневни температури за овој период од годината.