Во извештаите добиени од Македонија Пат и АМСМ во 06:00 часот на ден 25.12.2019 година се наведува дека сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани по претежно влажни коловози на повисоките и наместа влажни коловози на пониските места. На патниот правец од с.Лисец до Попова Шапка наместа има остатоци од кашест снег на коловозот по интервенција на дежурните екипи на Македонија Пат. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

На неколку места низ државата се изведуваат градежни работи на пат, каде е поставена соодветна сообраќајна сигнализација. Се препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има појава на утринска магла и можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.