Од УХМР известуваат дека денес времето ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд. Во утринските часови интензитетот на врнежите ќе се засилува. Преку денот постепено врнежите ќе престануваат.

Во понеделник времето ќе биде стабилно, суво и релативно топло за овој период од годината. Потоа во наредните денови времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со повремени локални врнежи од дожд. Во среда, се очекуваат пообилни врнежи.