Од УХМР известуваат дека денес времето ќе биде облачно со врнежи од дожд, пообилни во вечерните и ноќните часови. Ќе дува повремено засилен југоисточен ветер (со брзина и над 60 км/час), особено изразен вдолж Повардарието, како и на повисоките места и на планините.