Од УХМР известуваат дека дека претпладне времето ќе биде променливо облачно. Во текот на денот облачноста ќе се намалува и ќе  преовладува сончево време со умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен северен ветер. Максималната температура ќе биде во интервал од 2 до 9 степени.