Во извештаите добиени од Македонија Пат и АМСМ во 06:00 часот на ден 05.02.2020 година се наведува дека сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози на места со остатоци од кашест снег. Снег врне во северниот, западниот  и југозападниот дел од Републиката.

Забрана за тешки товарни возила од 23:30 часот има на патните правци Гостивар-Кичево преку планискиот превој Стража и Гостивар-Маврово-Дебар, а од 03:30 часот е воведена забрана на патниот правец Битола-Ресен преку планинскиот превој Ѓавато.

На повеќе места низ државата се изведуваат градежни работи на пат, каде е поставена соодветна сообраќајна сигнализација. Се препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има појава на утринска магла и можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Во извештаите добиени од Македонија Пат и АМСМ во 06:00 часот на ден 02.02.2020 година се наведува дека сообраќајот на државните патишта се одвива тековно, по претежно суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

Во извештаите добиени од Македонија Пат и АМСМ во 06:00 часот на ден 01.02.2020 година се наведува дека сообраќајот на државните патишта се одвива тековно, по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

Од 31.01.2020 г. ќе се започне со изведување  градежни активности при поставување на канделабри (електрично осветлување) на магистрален пат А1 патен правец Велес-Неготино, клучка Велес-Југ  во времетраење од 30(триесет) дена, за што ќе се изврши промена на режимот на сообраќај.

Во извештаите добиени од Македонија Пат и АМСМ во 06:00 часот на ден 29.01.2020 година се наведува дека сообраќајот на државните патишта се одвива тековно, по наместа влажни коловози. Поради магла, намалена видливост од 50 - 100 метри има на патниот правец Катланово – Велес.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.