Во извештаите добиени од Македонија Пат и АМСМ во 06:00 часот на ден 10.02.2020 година се наведува дека сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по претежно суви коловози, со исклучок на осојничавите места. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

Во извештаите добиени од Македонија Пат и АМСМ во 06:00 часот на ден 09.02.2020 година се наведува дека сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по наместа влажни коловози,  Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

На повеќе места низ државата се изведуваат градежни работи на пат, каде е поставена соодветна сообраќајна сигнализација. Се препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има појава на утринска магла и можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Од ЈП Македонски Железници известуваат дека од 07:00 часот на ден 04.02.2020 година, поради штрајк на машиновозачите, железничкиот сообраќај низ републиката е во прекин. Додека теретниот железнички сообраќај се одвива редовно.

Во извештаите добиени од Македонија Пат и АМСМ во 06:00 часот на ден 08.02.2020 година се наведува дека сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по наместа влажни коловози.

Во извештаите добиени од Македонија Пат и АМСМ во 06:00 часот на ден 07.02.2020 година се наведува дека сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по наместа влажни коловози, на некои повисоки места наместа со остатоци од кашест снег на коловозот по интервенцијата на Македонија Пат.

Од ЈП Македонски Железници во која се наведува дека од 07:00 часот на ден 04.02.2020 година, поради штрајк на машиновозачите, железничкиот сообраќај низ републиката е во прекин.