Печати

Во извештајот добиен од Македонија Пат и АМСМ во 12:00 часот на ден 15.02.2021 година се наведува дека сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови по наместа влажни  коловози, наместа со остатоци од кашест снег на коловозот по интервенција на дежурни екипи на ЈП Македонија Пат. Поради ниските температури наместа е можна појава на голомразица.

Поради остатоци од снег на коловозот, забрани за тешки товарни возила има на следниве патни правци:

Тетово – Попова Шапка има забрана за сообраќај за тешки товарни возила и автобуси.

- крак Маврово – Дебар има забрана за сообраќај на тешки товарни возила со приколка.

- Од Дебар кон Струга. Во спротивниот правец од Струга кон Дебар нема забрана за тешки товарни возила.


На патниот правец Р2248 помеѓу с. Ранковце и с. Герман има забрана за сите видови моторни возила.

Се препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Од 15.11.2020 година започнува законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на моменталната временска состојба. Оваа обврска ќе трае до 15.03.2021 година.

Посети: 24