Сервисни информации

Земјотрес во епицентралното подрачје на Демир Капија

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, на сеизмолошките станици инсталирани ширум нашата територија, одржувани од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, на 08.11.2023 година во 18 часот и 16 минути регистрираше земјотрес чиј епицентар се наоѓа 107 km југоисточно од Скопје, во епицентралното подрачје Демир Капија, со Рихтерова локална магнитуда ML3.2.

Според досегашните податоци со кои располага опсерваторијата, земјотресот е почувствуван во југоисточниот дел, и тоа од населението во околината на Демир Капија, со интензитет од III степени според Европската макросеизмичка скала.

Поврзани објави

Крводарителни акции

Cuk Editor

Електроснабдување

Cuk Editor

Електроснабдување

Cuk Editor

Оваа веб-локација користи колачиња за да го подобри вашето искуство. Претпоставуваме дека тоа е во ред за Вас, но можете да се откажете ако сакате. Прифати Прочитај повеќе